21 sierpnia 2016

Starożytny Volubilis

Deszczowa, zimna pogoda nadała temu miejscu dodatkowego uroku. Będąc w Maroko warto zwiedzić ruiny starożytnego miasta. Volubilis wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dodatku znajduje się blisko innych ciekawych dla turystów miast (oddalone jest o ok. 30 km od Meknes, o którym napiszemy innym razem).

Volubilis to ruiny domów mieszkalnych, świątyń, term, a także murów obronnych, łuku triumfalnego i kapitolu. W niektórych miejscach zachowały się piękne mozaiki.

Mozaika "Diana w kąpieli". Znajduje się ona w Domu Wenus. Podobno bogini Diana tak bardzo zdenerwowała się na myśliwego Akteona, który zobaczył ją w kąpieli, że postanowiła zamienić go w jelenia. W ten sposób Akteon musiał uciekać przed własnymi psami.Ośmiometrowy łuk triumfalny pierwotnie wybudowany w 217 roku na cześć cesarza Karakalli z afrykańskiej dynastii Sewerów.

W najwyższej części miasta, niedaleko Domu Orfeusza stoi Kapitol poświęcony najważniejszym bóstwom:

Bazylika - miejsce spotkań sakralnych, a także zgromadzeń lokalnego senatu i sądu:

4 komentarze:

 1. Mogę się wpatrywać i wpatrywać w te zdjęcia, piękne są. Świat naprawdę jest niesamowity, nic tylko zwiedzać i podziwiać :) codziennik-kobiety.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Aniu, bardzo dziękujemy za pozytywną opinię! Cieszymy się, że podobają Ci się zdjęcia!
  W wolnej chwili będziemy zaglądać do Twojego Codziennika :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, ze trafiliście na mojego bloga, bo dzięki temu i ja trafiłam na Waszego :). Maroko jest w pierwszej trójce moich podróżniczych marzeń :). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszamy! Chętnie poznajemy ludzi, więc kiedyś możemy się tam wybrać razem :)
  Tęsknimy za tamtejszym jedzeniem, arganem i sokami :)

  OdpowiedzUsuń