08 listopada 2016

Pusty Teheran i procesja w Gorgan

Przylecieliśmy do Iranu w czasie obchodów muzułmańskiego święta upamiętniającego śmierć wnuka Mahometa - Imama Husseina ibn Ali’ego. Są to dni największych szyickich uroczystości: Muhharram i Aszura.
Ulice stolicy państwa, liczącej kilkanaście milionów mieszkańców były niemalże puste, sklepy i restauracje nieczynne, zabytki i bazary zamknięte.
Spacerując po opustoszałym mieście naiwnie szukaliśmy miejsca, gdzie można coś zjeść, jednak wszystko wskazywało na to, że tego dnia będziemy pościć.

W pewnym miejscu zobaczyliśmy skupisko ludzi - czekali na coś w przeokropnie długiej kolejce. Okazało się, że była to kolejka po jedzenie. Uff… napełnimy żołądki!

Wydawanie posiłku kejme - ryżu z mięsnym sosem


Dowiedzieliśmy się, że tego dnia nikt w domu nie gotuje, sklepy i knajpy, owszem, są pozamykane, ale bogatsi muzułmanie fundują jedzenie całej reszcie. Tradycyjnym daniem jest kejme – porcja ryżu z sosem z baraniny i grochem, z posypaną na wierzchu suszoną cytryną wyglądającą jak małe frytki. Do tego przysmak – kawałek przypieczonego ryżu ze spodu garnka. Zdrowym i słodkim napojem jest woda z nasionami Tukmarii, czyli nasionami azjatyckiej bazylii. Można też dostać gorzką herbatę, którą popijamy kostki cukru.


Słodki, bardzo zdrowy napój z nasionami Tukmarii - świętej bazylii lub też herbata z kostką cukru
Święto Muharram trwa 10 dni, a jego kulminacją jest ostatni dzień – Aszura. Dlatego też, będąc w tym czasie w Gorgan, widzieliśmy uliczną, głośną procesję, w której udział wzięli wszyscy mieszkańcy miasta – tysiące ludzi!


 


Mężczyźni ubrani na czarno niosą święte artefakty, grają na bębnach, odgrywają scenki, biczują się łańcuchami i uderzają w pierś. Kobiety przyglądają się całej procesji, również uderzają dłonią w pierś wypowiadając imię Husajna.
Co kilkanaście metrów ustawione są stacje, gdzie na wysokich, żelaznych, przyozdobionych konstrukcjach wiszą lampiony. Ludzie podchodzą do owych konstrukcji i zawiązują zielone tasiemki na metalowych figurkach przedstawiających zwierzęta. W między czasie na stacjach rozdawane jest ciepłe jedzenie, słodkie desery i napoje.
Informacje praktyczne:
- jednorazowy bilet (one way ticket) na metro w Teheranie kosztuje 5 000 riali, czyli ok. 50 groszy
- wielokrotny bilet (credit ticket) to koszt 50 000 riali, czyli ok. 5 zł – jeździliśmy na nim 2 dni. Bilet kasujesz przy wejściu i wyjściu z metra/ z autobusu. Gdy środki zapisane na karcie się skończą, możesz ją doładować. Kasy znajdują się na każdej stacji metra.
- przejazd pociągiem z Teheranu do Gorgan (prowincja Golestan) trwa 10 godzin (ponad 500 km) i kosztuje ok. 25 zł
- tani nocleg w stolicy Iranu znajdziesz np. w Amol Hotel: czysto, łazienka na korytarzu, w pokoju umywalka, lodówka (cena za pokój – 50 zł)
- nocleg w Gorgan – Hotel Pars – 30 zł za pokój

Bilety komunikacji miejskiej w Teheranie

2 komentarze:

  1. Ciekawe i zupełnie nieznane nam zwyczaje :) pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Kochani! :) dla nas też to było zupełnie nowe doświadczenie. Klimatem nieco przypomina procesję Bożego Ciała, ale jednak te czarne stroje i tłumy na ulicach robią niesamowite wrażenie. Pozdrawiamy!

      Usuń