08 października 2016

Herbatka w Pedro Estata

Popularne herbaty znanych marek produkowane są w różnych fabrykach na całym świecie. Będąc w Nuwara Eliya odwiedziliśmy jedną z takich fabryk.
Okazuje się, że smaki poszczególnych herbat, zakodowane są w ściśle tajnych proporcjach mieszanek różnego rodzaju herbaty: mocniej wysuszonej, lub słabiej, bardziej lub mniej sfermentowanych liści, itd… w jednej fabryce powstaje materiał dla kilku konkurencyjnych marek herbat!

Zanim jednak konkretna mieszanka herbat trafi do opakowania i na półki sklepowe, mija długa droga jej produkcji okraszona ciężką pracą wielu, przeważnie kobiecych, rąk.

Nie wchodząc w szczegóły, podstawowe czynności to:
 1. Przygotowanie pola, wykarczowanie drzew, posadzenie krzewów herbacianych;
 2. Pielęgnacja i usuwanie martwych krzewów;
 3. Zbiór liści;
 4. Segregacja liści (3 górne listki nadają się na herbatę, resztę się wyrzuca);
 5. Obróbka liści w fabryce.

 

 

Będąc w Pedro Esteta koniecznie idźcie na spacer polami herbacianymi i odwiedźcie piękny wodospad o romantycznej nazwie: „Lovers Lips”.
 

Informacje praktyczne:
- plantacja Pedro Estata ma ponad 500 ha powierzchni i leży na wysokości ok. 1750 m n.p.m.;
- położona jest jakieś 3,5 km od miasta Nuwara Eliya. Jeżdżą tamtędy autobusy. Jednak ostatni kawałek, lekko pod górę trzeba przejść o własnych siłach;
- bilet wstępu do fabryki Pedro Estata – Nuwara Eliya kosztuje 200 rupii lankijskich, czyli nieco ponad 5 zł;
- godziny zwiedzania to 8-11 i później 14-16;
- w cenie biletu dostaniecie przewodnika, który oprowadzi Was po fabryce i opowiada jak powstaje herbata, dostaniecie też ochronne fartuszki i siatki na głowę. Degustacja herbaty jest również w cenie biletu;
- uwaga! W salach produkcyjnych nie można robić zdjęć.;
- na polach herbacianych jest bardzo gorąco i nie ma schronienia przed cieniem: pamiętajcie o nakryciu głowy i wodzie pitnej!

4 komentarze:

 1. Pola herbaciane to jedne z piękniejszych ze względu na układ roślinności :) Ciekawe i praktyczne informacje. Skorzystamy z nich jak dotrzemy na Sri Lankę :) Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są piękne, z daleka i z bliska. Planujecie w najbliższym czasie podróż na Sri Lankę? Piękny kraj, naprawdę warto tam jechać. Pozdrawiamy! :)

   Usuń
 2. Bardzo przydatne informacje, chętnie skorzystamy gdy wybierzemy się w tamte strony :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecamy się! Gdybyś miała pytania, to zapraszamy również do kontaktu mailowego :)

   Usuń