02 października 2016

Mikrowyprawa na Orawę

Orawskie Podzamcze oddalone jedynie 40 km od granicy polsko-słowackiej (miejscowość graniczna Chyżne), to idealna propozycja na weekendową „mikrowyprawę”. W całej Słowacji znajduje się ponad sto zamków. Podobno jednym z najpiękniejszych jest Zamek Orawski, do którego z Polski możemy dojechać w niecałą godzinę!
Zamek położony we wsi Oravsky Podzamok nad rzeką Orawą widać z daleka. Góruje nad wioską wśród 100-metrowych skał. Parking przed zamkiem jest płatny, obowiązują bilety wstępu do zamku i zwiedzanie grupowe jedynie z przewodnikiem. Nie jest to duży problem, ponieważ turystów jest sporo i nie trzeba długo czekać, żeby utworzyła się kilkunastoosobowa grupa. Podobno można wynająć anglojęzycznego przewodnika, my korzystaliśmy ze słowackiego. Mieliśmy to szczęście, że była z nami słowacka przyjaciółka i przekładała opowieści przewodnika na nasz język.

Oravsky Hrad (zamek) dzieli się na trzy piętra: zamek dolny, środkowy i górny, a na każdym z nich znajduje się inna ekspozycja: etnograficzna (wg nas najfajniejsza), archeologiczna, historyczna i przyrodnicza. Dużą atrakcją zamku są prawdziwe duchy ;) i poprzebierani ludzie z tamtejszych epok (początki zamku sięgają XIII wieku). Z wieży zamku podziwiać można malowniczą okolicę.


Praktyczne:
- zamek oferuje różne dodatkowe atrakcje, np. nocne zwiedzanie, wystawy, koncerty;
- zwiedzanie zamku z przewodnikiem trwa ok. 2 godzin, kosztuje od 3,5 do 7 euro;
- na zamku kręcono wiele filmów, np. jeden z pierwszych horrorów w historii kina, opowieść o Draculi: "Nosferatu – symfonia grozy", a także jeden z odcinków kultowego Janosika;
- jak dojechać? Zamek Orawski, Administratívna budova č. 2, 027 41 Oravský Podzámok.
Współrzędne GPS: N49.262011° E19.358612°

3 komentarze: