07 marca 2017

Pałac i grób Dariusza I

Dzisiejszym wpisem żegnamy się z jednym z najstarszych miast Persji – Szusz (dawniej Susa) i zarazem południowo-zachodnią częścią Iranu, która bezpośrednio sąsiaduje z Irakiem - prowincją Khuzestan.

Tereny królewskiego zespołu pałacowego, powstałego ponad 2500 lat temu możemy podziwiać dzięki stosunkowo niedawnym odkryciom (1851 rok) i pracom archeologów (1969-1979 badania terenowe wybitnego francuskiego archeologa Jean Perrot).



Plan zespołu pałacowego


Widok ze wzgórza Pałacu na Grób Dariusza I, panorama miasta

Zespół pałacowy, wpisany na listę UNESCO znajduje się na powierzchni 5 ha, na sztucznie wywyższonym terenie.

Cena biletu obejmuje wejście do muzeum z całkiem sporą kolekcją wykopalisk (płaskorzeźby, ceramika, ornamenty); zwiedzanie dziedzińca pałacu z niewielką wystawą sprzętów życia codziennego oraz dużego obszaru ciągle trwających prac archeologicznych z kamiennymi kolumnami i fundamentami budynków.
Niewielka wystawa na dziedzińcu Pałacu

Wykopaliska
Fundamenty budowli znajdują się głęboko pod ziemią, pracy jest tu jeszcze całkiem dużo
Nowoczesne wnętrze muzeum z licznymi zbiorami
Uskrzydlony byk - kopia płaskorzeźby, oryginał znajduje się w Luwrze we Francji
Płaskorzeźba, malowane cegły, oryginał tak jak powyższego byka znajdziemy w Luwrze


Grób Dariusza I Wielkiego
Wstęp do grobu Dawida jest bezpłatny. Kobiety obowiązkowo zakładają czador (dla turystek dostępny przed wejściem). Panowie i panie mają oczywiście oddzielne wejścia i pomieszczenia do modlitwy. W środku jak zwykle błysk na ścianach, dywany na podłodze i grób przy którym wierni wylewają łzy.

Przed grobem Dariusza I, po lewej stronie wiszą czadory do wypożyczenia
Wnętrze: błyszczący sufit, kolorowe mozaiki na ścianach i miękkie dywany
Gadżety do modlitwy
Modlitwa przy grobie
Nocne oświetlenie


Ciekawostki:
Susa jest jednym z najstarszych, stale zamieszkanych miast na świecie. Odkryto tu ślady bytowania ludzi datowane na około 7000 r. p.n.e. Zachowała się też malowana ceramika z ok. 5000 r. p.n.e.

Khuzestan – to południowo-zachodnia część Iranu sąsiadująca bezpośrednio z Irakiem. Wyczuwa się tu nieco inną kulturę. Panowie noszą olbrzymie dzwony, które są tak bardzo szerokie, że wyglądają jak spódnica. W pasie związują je niedbale sznurkiem.

Panowie w (spódnico-)spodniach

Do prowincji Khuzestan należy bardzo stare miasteczko Szusz (dawniej Susa), Szusztar (Shushtar) z młynami wodnymi, Dezful, Ahwaz i wiele innych.


Informacje praktyczne:
- Bilet wstępu do Susa Palace 350 000 riali/os.,

Następny nasz przystanek to popularne, turystyczne miasto Isfahan (Esfahan). Jak do niego dotarliśmy?
- autobusem z Szusz do Andimeszk (2 zł/os.),
Dworzec autobusowy w Susa, autobus odjeżdża, gdy zbiorą się pasażerowie
- pociągiem za dnia, by podziwiać piękne widoki z Andimeszk do Dorud (12 zł/os., ok. 3 godz. drogi). Jest też nocny pociąg, ale wtedy tracimy widokowe atrakcje.
Herbata w pociągu (ekonomiczne szaleństwo, imbryczek 20 zł) z pięknymi widokami za oknem

- w Dorud musieliśmy przejechać taksówką z dworca "PKP" na dworzec "PKS" (6 zł),
- ostatnia prosta to 6 h autobusem z Dorud do celu: Isfahan, co oznaczało nie mniej, nie więcej jak ogromne zmęczenie i szukanie bardzo późno w nocy mosafarhane, czyli taniego noclegu (40 zł / noc), na szczęście z nieocenioną pomocą taksówkarza (przejazd 12 zł).

8 komentarzy:

  1. Może to niezbyt mądrze zabrzmi, ale spodobał mi się ten grób. Rozumiem,że tam nie ma żadnych rozkładów jazdy autobusów?
    Pozdrawiam i zapraszam teraz https://keepcalmandtravelwithkids.blogspot.co.uk/ . Zmieniłam adres bloga :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Susa nie spotkaliśmy rozkładów jazdy autobusów. Busy jeżdżące z Susa do innych miejscowości wyglądają na prywatne przewozy. Całkiem dużo osób z nich korzysta, więc nie trzeba długo czekać na zapełnienie auta :) W większych miastach rozkłady oczywiście są. Pozdrawiamy!

      Usuń
  2. Fantastyczna i egzotyczna podróż.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Miejsce związane z Dariuszem Wielkim-kawał starożytnej historii. Niebywałe. Przykre jest to, że żeby zobaczyć oryginalne mozaiki trzeba pojechać do Paryża. Skarby Pergamonu oglądamy w Berlinie, Troi w Rosji, a Akropolu w Londynie. Bardzo to dwuznaczne. Pozdrawiamy serdecznie

    OdpowiedzUsuń