07 marca 2017

Pałac i grób Dariusza I

Dzisiejszym wpisem żegnamy się z jednym z najstarszych miast Persji – Szusz (dawniej Susa) i zarazem południowo-zachodnią częścią Iranu, która bezpośrednio sąsiaduje z Irakiem - prowincją Khuzestan.

Tereny królewskiego zespołu pałacowego, powstałego ponad 2500 lat temu możemy podziwiać dzięki stosunkowo niedawnym odkryciom (1851 rok) i pracom archeologów (1969-1979 badania terenowe wybitnego francuskiego archeologa Jean Perrot).Plan zespołu pałacowego


Widok ze wzgórza Pałacu na Grób Dariusza I, panorama miasta

Zespół pałacowy, wpisany na listę UNESCO znajduje się na powierzchni 5 ha, na sztucznie wywyższonym terenie.

Cena biletu obejmuje wejście do muzeum z całkiem sporą kolekcją wykopalisk (płaskorzeźby, ceramika, ornamenty); zwiedzanie dziedzińca pałacu z niewielką wystawą sprzętów życia codziennego oraz dużego obszaru ciągle trwających prac archeologicznych z kamiennymi kolumnami i fundamentami budynków.
Niewielka wystawa na dziedzińcu Pałacu

Wykopaliska
Fundamenty budowli znajdują się głęboko pod ziemią, pracy jest tu jeszcze całkiem dużo
Nowoczesne wnętrze muzeum z licznymi zbiorami
Uskrzydlony byk - kopia płaskorzeźby, oryginał znajduje się w Luwrze we Francji
Płaskorzeźba, malowane cegły, oryginał tak jak powyższego byka znajdziemy w Luwrze


Grób Dariusza I Wielkiego
Wstęp do grobu Dawida jest bezpłatny. Kobiety obowiązkowo zakładają czador (dla turystek dostępny przed wejściem). Panowie i panie mają oczywiście oddzielne wejścia i pomieszczenia do modlitwy. W środku jak zwykle błysk na ścianach, dywany na podłodze i grób przy którym wierni wylewają łzy.

Przed grobem Dariusza I, po lewej stronie wiszą czadory do wypożyczenia
Wnętrze: błyszczący sufit, kolorowe mozaiki na ścianach i miękkie dywany
Gadżety do modlitwy
Modlitwa przy grobie
Nocne oświetlenie


Ciekawostki:
Susa jest jednym z najstarszych, stale zamieszkanych miast na świecie. Odkryto tu ślady bytowania ludzi datowane na około 7000 r. p.n.e. Zachowała się też malowana ceramika z ok. 5000 r. p.n.e.

Khuzestan – to południowo-zachodnia część Iranu sąsiadująca bezpośrednio z Irakiem. Wyczuwa się tu nieco inną kulturę. Panowie noszą olbrzymie dzwony, które są tak bardzo szerokie, że wyglądają jak spódnica. W pasie związują je niedbale sznurkiem.

Panowie w (spódnico-)spodniach

Do prowincji Khuzestan należy bardzo stare miasteczko Szusz (dawniej Susa), Szusztar (Shushtar) z młynami wodnymi, Dezful, Ahwaz i wiele innych.


Informacje praktyczne:
- Bilet wstępu do Susa Palace 350 000 riali/os.,

Następny nasz przystanek to popularne, turystyczne miasto Isfahan (Esfahan). Jak do niego dotarliśmy?
- autobusem z Szusz do Andimeszk (2 zł/os.),
Dworzec autobusowy w Susa, autobus odjeżdża, gdy zbiorą się pasażerowie
- pociągiem za dnia, by podziwiać piękne widoki z Andimeszk do Dorud (12 zł/os., ok. 3 godz. drogi). Jest też nocny pociąg, ale wtedy tracimy widokowe atrakcje.
Herbata w pociągu (ekonomiczne szaleństwo, imbryczek 20 zł) z pięknymi widokami za oknem

- w Dorud musieliśmy przejechać taksówką z dworca "PKP" na dworzec "PKS" (6 zł),
- ostatnia prosta to 6 h autobusem z Dorud do celu: Isfahan, co oznaczało nie mniej, nie więcej jak ogromne zmęczenie i szukanie bardzo późno w nocy mosafarhane, czyli taniego noclegu (40 zł / noc), na szczęście z nieocenioną pomocą taksówkarza (przejazd 12 zł).

8 komentarzy:

 1. Może to niezbyt mądrze zabrzmi, ale spodobał mi się ten grób. Rozumiem,że tam nie ma żadnych rozkładów jazdy autobusów?
  Pozdrawiam i zapraszam teraz https://keepcalmandtravelwithkids.blogspot.co.uk/ . Zmieniłam adres bloga :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Susa nie spotkaliśmy rozkładów jazdy autobusów. Busy jeżdżące z Susa do innych miejscowości wyglądają na prywatne przewozy. Całkiem dużo osób z nich korzysta, więc nie trzeba długo czekać na zapełnienie auta :) W większych miastach rozkłady oczywiście są. Pozdrawiamy!

   Usuń
 2. Fantastyczna i egzotyczna podróż.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miejsce związane z Dariuszem Wielkim-kawał starożytnej historii. Niebywałe. Przykre jest to, że żeby zobaczyć oryginalne mozaiki trzeba pojechać do Paryża. Skarby Pergamonu oglądamy w Berlinie, Troi w Rosji, a Akropolu w Londynie. Bardzo to dwuznaczne. Pozdrawiamy serdecznie

  OdpowiedzUsuń