09 lutego 2017

Szusztar - wodne młyny

Z Shiraz (klik) i niesamowitego Persepolis jedziemy ok. 550 km na północny-zachód do miejscowość Szusztar, aby zobaczyć m.in. wodne młyny wciągnięte na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Pozostałości wodnych młynów w Szusztar

Dojazd:
Aby dostać się do niewielkiego Szusztar, jedziemy autobusem z Shiraz do większej miejscowości Ahwaz, a następnie z Ahwaz do Szusztar (godzina drogi).

Nocleg i gastronomia:
Znalezienie niedrogiego noclegu w Szusztar nie było łatwe. W mało popularnych miejscach nie ma dużego wyboru w bazie noclegowej. Brak konkurencji na rynku skutkuje też niechęcią „hotelarzy” do obniżania cen.

Blisko pół dnia szukaliśmy taniego noclegu. Pomagało nam w tym dwóch bardzo miłych Irańczyków, i ostatecznie najtańszą opcją jaką udało nam się wytargować był „Hotel Szusztar” (cóż za wymyślna nazwa ;) ) za 400 000 riali za noc (łazienka w pokoju, brak A/C, jedynie wiatrak pod sufitem). Tyle samo płaciliśmy za spanie w dużo większym i bardziej popularnym Shiraz.

Na szczęście obok „Hotelu Szusztar” znajdowała się knajpa typu „Fast food” z przemiłym właścicielem, który codziennie rano (2 poranki) robił nam pyszne śniadanie (którego nie miał w menu), czyli: świeże pieczywo, jajka sadzone, surowy pomidor i ogórek, herbata (śniadanie dla dwóch osób 80 000 riali). Owy właściciel ostatniego dnia zawiózł nas nawet na dworzec autobusowy. Po prostu zamknął swój mały biznes na klucz i kazał nam wsiąść do auta, po czym na dworcu pomógł jeszcze kupić bilety. Ot tak, bezinteresownie.

Tyle perypetii (w dużym skrócie). Przejdźmy do konkretów, co zobaczyliśmy w Szusztar? Przede wszystkim:

1. Wodospady i system młynów wodnych.
Szusztar można nazwać miastem mostów, pod którymi przepływa rzeka Karun. Na rzece zbudowano wodne młyny. Budowla jest imponująca: kanały, tunele, wodospady, przepustnice, młyny.... Okiełznano żywiołową rzekę, której siła przez lata służyła ludziom.
Z tarasu widokowego.

W oczekiwaniu na obiad

2. Mnóstwo mostów: duże, małe, zniszczone i używane powszechnie do dnia dzisiejszego.

3. Ruiny zamku nad rzeką.


4. Piękny meczet.


5. Tętniące życiem centrum miasteczka.
6. Zabytkowa wieża wskazująca poziom wody.


Informacje praktyczne:

Cennik za 1 osobę:
- bilet autobusowy z Shiraz do Ahwaz – 500 000 riali,
- bilet autobusowy z Ahwaz do Szusztar – 4000 riali,
- bilet wstępu do wodnych młynów – 150 000 riali,

4 komentarze:

 1. Niesamowici są ludzie w Iranie. Wszystko to co opisujecie, powoduje, że chce się tam pojechać. Miejsce bardzo ciekawe :) pozdrawiamy serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzliwość ludzi spotkanych w Iranie to wspomnienie numer jeden, zabytki i widoki stawiamy na drugim miejscu :)
   Dziękujemy za odwiedziny :) również pozdrawiamy :)

   Usuń
 2. Fajnie jest z Wami zwiedzac wirtualnie miejsca, w które pewnie samemu sięnigdy nie trafi. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za ciepły komentarz :) Nigdy nie mów nigdy! Czasem los potrafi mile zaskoczyć człowieka :)

   Usuń