Najważniejsze punkty do sprawdzenia w Pradze to niewątpliwie: Most Karola, Hradczany, Złota Uliczka, Katedra Świętego Wita, praski Orloj i fontanny Krizizka.
Półkilometrowy most, który łączy starą część miasta z jedną z dzielnic nowej części został zbudowany, uwaga! ... 659 lat temu! Mowa oczywiście o najbardziej znanym moście w Pradze – Moście Karola. Przechadzka z jednego brzegu Wełtawy na drugi to jedna wielka przygoda. Mijamy mnóstwo ludzi, straganów z pamiątkami, wyroby hand made, miejscowe kapele muzyczne. Wszystkie te atrakcje bez problemu mieszczą się na moście, mającym 10 metrów szerokości. Przede wszystkim jednak, jego cechą charakterystyczną są barokowe rzeźby wybudowane po obu stronach balustrad – przedstawiają 30 świętych, a na końcach mostu stoją wieże obronne.
Most Karola z charakterystycznymi rzeźbami |
Na Moście Karola |
Rynek Staromiejski z pomnikiem Jana Husa |
W Katedrze Świętego Wita, największym kościele w Pradze, znajdują się czeskie klejnoty koronacyjne, grobowce czeskich królów, barokowy nagrobek świętego Jana Nepomucena oraz mauzoleum Habsburga. Wstęp do Katedry jest płatny i trzeba liczyć się z kolejkami do wejścia. Ta gotycka budowla swoimi olbrzymimi rozmiarami robi wrażenie, zarówno kiedy podziwiamy ją z zewnątrz jak i w środku. Główna wieża katedry ma prawie 100 metrów wysokości (to tak jakbyśmy postawili na sobie 4-5 dojrzałych sosen lub ponad 3 dziesięciopiętrowe bloki).
Złota Uliczka przylega do murów Zamku Praskiego. To klimatyczne miejsce również warte jest odwiedzenia. Przy wejściu musimy zdecydować się, ile obiektów chcemy zobaczyć – można kupić różne bilety. Co do Złotej Uliczki mamy mieszane uczucia, a to dlatego, że jeszcze kilka lat temu wstęp w jej aleje był mniej obwarowany „tiketami”. Teraz jest to istny „złoty biznes”, a tłumy turystów w tym miejscu to norma. Warto jednak poczuć choć odrobinę klimat miniaturowych domów dawnych kupców, artystów, pisarzy (Franz Kafka - domek nr 22), rzemieślników i alchemików.
Praski Orloj, czyli zegar astronomiczny znajdujący się na ścianie Ratusza Staromiejskiego liczy sobie ponad 600 lat! Średniowieczne urządzenie jest popularną atrakcją turystyczną. Składa się z części astronomicznej, kalendarzowej i animacyjnej. Koniecznie celujcie w pełną godzinę – jest co podziwiać.
Praski Orloj |
Wieczorem polecamy wybrać się na przedstawienie spektakularnie łączące żywioł wody z grą świateł i muzyki. Kolorowe fontanny Franciszka Krizika znajdują się w dawnym Parku Rozrywki Juliusza Fucika. Z centrum miasta najlepiej dojechać tam tramwajem z placu św. Wacława lub Namesti Republiky w kierunku przystanku Výstaviště.
Będąc w Pradze warto również zwiedzić Kutną Horę. Miasteczko związane niegdyś z wydobywaniem rud srebra położone jest ok. 60 km od stolicy Czech. Znajdziemy w nim między innymi: - gotycki Kościół Świętej Barbary – patronki górników; - Kaplicę Czaszek – świątynia cmentarna z kościami i czaszkami z 40 000 szkieletów ofiar epidemii Czarnej Śmierci z XIV wieku; - dwór włoski – z ratuszem, ogrodami i pięknymi widokami.
Kościół Świętej Barbary |
Kościół Świętej Barbary od frontu |
Praktycznie:
- Zaplanuj zwiedzanie Pragi tak, aby o godzinie 12:00 zobaczyć honorową zmianę warty na Dziedzińcu Zamkowym;
- O równej godzinie bądź przy Orloju – astronomicznym zegarze wiszącym na ścianie Ratusza Staromiejskiego;
- Na pokaz fontann warto wybrać się wieczorem – przejazd tramwajem z centrum miasta zajmuje jedynie kilka minut;
- Nie zniechęcaj się kolejkami przed Katedrą Świętego Wita – warto zwiedzić ją od środka.
Praga jest naprawdę ładna chociaż to nie jest tzw moje miasto. W zeszłym roku byliśmy tam 4 dni i tłum mnie po prostu przeraził!
OdpowiedzUsuńDokładnie... my byliśmy w maju i ledwo dało się przejść przez Most Karola.
OdpowiedzUsuńA Wy w jakim czasie zwiedzaliście?
Polecam zobaczyc Sciane pamięci Johna Lennona i twórczości Beatelsow oraz żydowska dzielnice Jozevow :)
OdpowiedzUsuńaga bor dziękujemy za sugestię! :)
UsuńJak dotarłaś na bloga?